Terapia ręki polega na usprawnianiu mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolowanie ruchów kończyny górnej. Każda terapia jest indywidualna, składa się z ćwiczeń wzmacniających obręcz barkową, ćwiczeń manualnych i precyzyjnych ręki. Ważnym elementem jest również usprawnienie motoryki dużej i wzmocnienie całego ciała. Celem terapii ręki jest poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacja mięśni ręki i obręczy barkowej, a także zwiększenie zdolności manipulacyjnych dłoni. Dodatkowo terapeuta ręki pracuje nad poprawnym chwytem, lepszym pismem oraz większym skupieniem podczas pracy wykonywanej z zaangażowaniem rąk.
Dla kogo jest terapia ręki?
Warto zapisać dziecko na terapię ręki, jeśli:
- nie lubi rysować, malować, wycinać, wyklejać, lepić z plasteliny;
- ma wyraźną trudność w wykonywaniu czynności manualnych wymagających skoordynowanej pracy obu rąk;
- czynności manualne, grafomotoryczne, samoobsługowe wykonuje w wolnym tempie lub niedbale;
- posiada nieprawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego;
- posiada zaburzone napięcie mięśniowe w obrębie kończyn górnych i obręczy barkowej.
Dlaczego terapia ręki jest ważna dla Twojego dziecka?
Terapia ręki jest wspieraniem całego rozwoju dziecka. Należy pamiętać, że dłoń jest narzędziem, które kształtuje umysł człowieka, wspiera myślenie i mowę. Sprawne dłonie umożliwiają dziecku samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych ważnych w życiu codziennym i budowaniu pewności siebie. Sprawność manualna przekłada się w na zdolności grafomotoryczne dziecka i opanowanie technik szkolnych (umiejętność czytania i pisania).
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko powinno zostać objęte terapią ręki warto skonsultować się ze specjalistą lub wykonać diagnozę.